ATRAKCJE

Szczawnica położona jest w pięknej dolinie Grajcarka prawobrzeżnego dopływu Dunajca. Dolina ta rozdziela Małe Pieniny od Beskidu Sądeckiego.

To górskie uzdrowisko leży na wysokości ok. 500 m npm. Wyjątkowe położenie doliny powoduje, że panuje tutaj łagodny, a zarazem wyjątkowy mikroklimat.

Decydujący wpływ na to mają między innymi porastające zbocza dolin lasy, duże nasłonecznienie, mała ilość opadów i czyste niezanieczyszczony niczym powietrze.

Oprócz wspaniałego mikroklimatu, Szczawnica położona jest w malowniczym krajobrazie, który miasto zawdzięcza bliskości Pienińskiego Parku Narodowego i przełomu Dunajca.

Od północy miasto otacza masyw pasma Radziejowej (984 m) zaś od południa Małe Pieniny ze szczytami: Rabsztyn (847m) i Wysoka (1052m) oraz dalej u ujścia doliny Pieninami z Sokolicą (747m) i Trzema Koronami (982m).

Wszystko to sprawia, że Szczawnica jako baza turystyczna zaliczana jest do najatrakcyjniejszych miejscowości turystycznych w Polsce.

SPŁYW DUNAJCEM - na flisackiej tratwie to niezwykłe spotkanie z dziką, niezmienioną od tysiącleci przyrodą - jedna z największych atrakcji turystycznych Europy. Jednocześnie to najlepszy sposób na zwiedzanie Pienińskiego Parku Narodowego.

Tradycja spływu sięga 1 połowy XIX wieku. W swoim biegu Dunajec wyżłobił w wapiennych turniach Pienin romantyczny wąwóz, zwany Przełom Dunajca. Drewnianą tratwą zbudowaną z połączonych ze sobą wąskich łódek, płyniemy głębokim i krętym kanionem. 


Dunajec wije się i kluczy pomiędzy stromymi skałami. Widoki roztaczające się wokół, zapierają dech w piersiach, zmieniając się w bardzo szybkim tempie. W trakcie podróży flisacy barwnie opowiadają o Pieninach, przytaczając legendy o Janosiku.  
Sezon trwa od maja do października. Początek trasy spływu to przystań Sromowce - Kąty. Tratwami flisackimi pokonuje się 7 pętli w czasie zależnym od stanu wody - od 2 do 3 godzin. Jedna tratwa zabiera maksymalnie 12 osób dorosłych (+ dwóch flisaków). Przystań końcowa to Szczawnica Niżna

Ważniejsze trasy wycieczkowe:

-  Palenica - 50 min.
- Jarmuta - 1 godz. 30 min.
- Wąwóz Homole - 1 godz. 50 min.
- Bryjarka - 1 godz.
- Bereśnik - 1 godz. 15 min.
- Dzwonkówka - 2 godz. 30 min.
- Prehyba - 4 godz.
- Czerwony Klasztor - 2 godz. 30 min.
- Sokolica - Trzy Korony - Wąwóz Szopczański
- Spływ Przełomem Dunajca
- 6 tras rowerowych łącznie ok. 100 km.

Atrakcje sportowe:

- stadnina koni Rajd w Jaworkach
- kort tenisowy
- ścieżka zdrowia w lasku modrzewiowym
- plac  dla dzieci do jazdy na deskorolkach
- basen kryty - Sanatorium "Budowlani" 
- boisko do koszykówki
- boisko do piłki ręcznej, plażowej
- oznakowane szlaki turystyczno - piesze
- oznakowanye trasy rowerowe
- oznakowane trasy konne

Wody mineralne

- "Magdalena" - zalecana w schorzeniach dróg żółciowych i przy zaparciach
- "Stefan" - przy w schorzeniach dróg oddechowych
- "Szymon" - zalecany przy niedokrwistości
- "Wanda" - polecana przy podagrze i alergiach
- "Helena" - wrzodowy żołądka i dwunastnicy
- "Jan" - przy schorzeniach dróg oddechowych i nadkwasocie żołądka

WYCIĄGI NARCIARSKIE

1) Wyciąg narciarski "Bukowinki" w Jaworkach - dwa wyciągi narciarskie, talerzykowe jeden o długości 520 m, różnica wzniesień 102m, drugi o długości 250 m, różnica wzniesień 40 m - dwie oświetlone trasy zjazdowe,

2) Wyciąg narciarski "Pod Durbaszką" w Jaworkach, orczykowy o długości 550 m. - różnica wzniesień 112 m. obok wyciągu schronisko z wyżywieniem i noclegami,

3) Halfpipe - rynna śnieżna do snowboardu

4) Kolej linowa - krzesełkowa na Palenicę o długości 783 m., różnica wzniesień 260m.

- stok Palenica I - sztucznie śnieżony o długości 1000 m. różnica wzniesień 250m, homologowany przez władze FIS i PZN. 

- stok Palenica II o długości 1800 m., różnica wzniesień 270 m - trasa biegnąca ze szczytu Szafranówki, aż do podnóża Palenicy gdzie łączy się z trasą Palenica I.

- stok Szafranówka - dwa równoległe wyciągi orczykowe o długości 350 m, różnica wzniesień 75 m, trasa zjazdowa łatwa, sztucznie śnieżona,


Zadzwoń i zapytaj o wolne pokoje

ZOBACZ NAS NA: